Literatura Skandynawska

Wiedźma autorstwa Camilli Läckberg

Tragiczne wspomnienia powracają do życia, gdy czteroletnia Linnea znika z gospodarstwa poza Fjällbacka. Trzydzieści lat wcześniej z tego samego gospodarstwa zniknęła mała dziewczynka, którą później znaleziono zamordowaną. W tym czasie dwie trzynastoletnie dziewczynki zostały oskarżone o zabicie dziewczynki. Uznano je za winne w sądzie, ale uciekły z więzienia z powodu wieku. Potem jeden z nich żył spokojnie w Fjällbackiej. Drugi właśnie wrócił po raz pierwszy od czasu tego wydarzenia, teraz jako sławna aktorka, aby przedstawić Ingrid Bergman w filmie, który ma być nagrany w sąsiedztwie.

Ludzie z Fjällbacka szukać Linnea, a w końcu, oni ją znaleźć. Nagi, obok tego samego jeziora leśnego, gdzie znaleziono pierwszą dziewczynę. Groza rozprzestrzenia się w małym społeczeństwie. Czy więcej dziewcząt może być w niebezpieczeństwie? Patrik Hedström uważa, że wydaje się to daleko idące, ale on i jego koledzy z policji Tanumshed zaczynają badać, czy istnieją jakieś podobieństwa między tymi dwoma przypadkami. Aby im pomóc, dostają Ericę Falck, która od dawna pracuje nad książką o starym morderstwie. Dochodzenie otwiera wiele ran, a strach mieszkańców przed nieznanym ma straszliwe konsekwencje.

Czarownica jest najnowszą książką z serii Fjällbacka. Wierzcie lub nie, ale nigdy nie przeczytałem żadnej książki z tej serii zanim ją przeczytałem. Ale historia wydawała mi się interesująca i postanowiłem przetestować serię czytając tę książkę. Teraz, książki z dziećmi są jednymi z najtrudniejszych do przeczytania i to było zdecydowanie trudne do przeczytania ze świadomością, że Linnea była martwa, podczas gdy oni szukali dla niej, wiedziałem, co się stanie, ale nadal miałem nadzieję, że znajdą ją żywą.

Książka jest podzielona na trzy różne historie, które są ze sobą powiązane. Dziś śledzimy śledztwo w sprawie morderstwa, ale śledzimy również śledztwo w sprawie morderstwa dziewczyny, która zmarła 30 lat wcześniej. Läckberg dodał również inną historię o kobiecie oskarżonej o to, że 300 lat wcześniej była czarownicą. Szczerze mówiąc, historia o czarownicy stała się dla mnie niepotrzebną częścią. Nie dlatego, że było źle, ale dlatego, że czułam się jak czytać zupełnie inną książkę, gdy historia przeszła do historii czarownic. Oczywiście, historia ma związek z obecną historią, ale nadal czuje się, że bez niej książka była lepsza. Jednak historia czarownic sprawiła, że byłam ciekawa, czy to, co wydarzyło się w XVII wieku, miało wpływ na kolejne pokolenia.

Książka była interesująca, tragiczna, a czasem nawet zabawna pośród wszystkich okropności, dzięki nie tak jaskrawemu komendantowi policji i wymagającej teściowej Ericy Falck, która planuje ponowne małżeństwo. Koniec był strasznie tragiczny i myślę, że książka bardzo dobrze oddaje współczesne społeczeństwo szwedzkie z mobbingiem, rasizmem i segregacją. Zwłaszcza scena była tak typowa dla Szwecji, kiedy człowiek narzeka na wszystkich imigrantów w Szwecji i dlatego przeniósł się do Hiszpanii.

Bardzo się cieszę, że poświęciłem czas na przeczytanie tej książki i z niecierpliwością oczekuję na przeczytanie wcześniej wydanych książek!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back To Top