Seriale i filmy

Recenzja Niewinnych

Niewinne film w reżyserii Anne Fontaine to wybitny dramat historyczny ukazujący trudne losy polskich zakonnic tuż po zakończeniu drugiej wojny światowej. Zastanawiasz się, czy warto obejrzeć „Niewinne”? Przedstawiamy krótką recenzję.

Niewinne – film ukazujących trudne losy polskich zakonnic

„Niewinne” to film, który podejmuje się niełatwego zmierzenia z trudnymi momentami z polskiej historii. Młoda lekarka (Lou de Laâge) tuż po zakończeniu drugiej wojny światowej niespodziewanie odkrywa dramat, jaki wydarzył się za murami polskiego kobiecego zakonu. Młode zakonnice przeszły przez podwójny koszmar: padły ofiarą zbiorowego gwałtu dokonanego przez żołnierzy armii czerwonej, a następnie ich dramat pogłębił się przez nakazy totalitarnej instytucji, jaką stanowił zakon.

Film zmuszający do refleksji

Odrywa czarne karty z dziejów polskiego Kościoła, nie robi tego jednak w sposób nastawiony na dzielenie i szukanie taniej sensacji. Nie próbuje żerować na emocjach widza. Skupiona, minimalistyczna forma filmu sprzyja refleksji nad trudną polską historią i niejednoznaczną rolą Kościoła Katolickiego. Warto tu podkreślić doskonałe role wybitnych polskich aktorek, które u boku fenomenalnej Lou de Laâge odegrały zróżnicowane charakterologicznie role zakonnic: niejednoznacznej moralnie matki przełożonej – Agaty Kuleszy oraz Joanny Kulig, Agaty Buzek i Katarzyny Dąbrowskiej. Postawa każdej z kobiet jest inna, a aktorki doskonale oddały ich emocje.  Warto obejrzeć film, by poznać mało znane niuanse polskiej historii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back To Top